Charakterystyka wózków widłowych, pojazdów nietypowych

Przemysł wymaga przewożenia dużej ilość materiałów. Nie wystarczą do tego jednak tylko tiry, przewożące ładunki na dłuższych dystansach, ale także pojazdy, które zajmą się przewozem chociażby na terenie magazynu. W tej kwestii wózek widłowy jest niezawodny. Wózki widłowe inaczej nazywane są wózkami transportowymi. Ma to związek z ich zadaniem – transportowaniem przesyłki na krótkim dystansie.

Mogą to być jednak także ciężkie materiały, ważące nawet kilka ton. Najczęściej wykorzystywany jest do rozładowywania towarów chociażby w magazynach czy fabrykach. Transportowane materiały najczęściej umieszczane są na drewnianych paletach, co ułatwia usytuowanie ich na wózki widłowym. Sterowanie wózkiem przypomina kierowanie samochodem, ale wymaga specjalnych uprawnień. Pierwsze wózki widłowe pojawiły się już w latach dwudziestych minionego wieku.

Natychmiast doceniono ich rolę, a produkcją podnośnikowych wózków jezdniowych zainteresowały się duże firmy i rozpoczęły proces produkcji na wielką skalę.