Wady stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej

Szacuje się, że doustną antykoncepcję hormonalną stosuje ponad 65 milionów kobiet na całym świecie. Zapewne tabletka antykoncepcyjna cieszy się tak dużą popularnością, ze względu na wysoki poziom skuteczności oraz wygodę. Wiele kobiet, które decydują się na jej przyjmowanie, zapomina o negatywnych aspektach jej działania. Oto negatywna strona stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Ta metoda antykoncepcji ma także swoje wady. Kobieta, która zdecydowała się przyjmować tabletki antykoncepcyjne powinna być świadoma skutków ubocznych, które mogą się pojawić. Wiele kobiet na początku stosowania boryka się z trądzikiem i zauważa nagły wzrost wagi o nawet 2-3 kg. Ponadto przyjmując tabletki antykoncepcyjne, kobieta jest bardziej narażona na zakażenia, infekcje grzybicze i bakteryjne, co wiąże się także z częstymi stanami zapalnymi pochwy.

Tabletki również zmniejszają kobiece libido, a czasem nawet wywołują stany depresyjne. Należy także pamiętać, że działanie tabletek antykoncepcyjnych może wywołać powikłania ze strony układu krążenia. Co ważne, należy także zwracać uwagę, czy przyjmowane leki na inne choroby i schorzenia nie obniżają skuteczności działania pigułek antykoncepcyjnych. Do takich leków zalicza się na przykład antybiotyki.