Aktywność fizyczna

Regularny i stały wysiłek fizyczny jest jednym ze sposobów leczenia cukrzycy polecany chorym. Po to, by utrzymać ogólną dobrą kondycję i sprawność ciała, nie przybierać na wadze, ale też zbytnio jej nie tracić powinniśmy żyć aktywnie, ale bardzo rozsądnie dozować sobie wysiłek.

Najlepsze dla chorych jest spacerowanie, ale nie powolne, tylko dość intensywne, w tempie marszowym. Łączy się tu przyjemność z pożytkiem dla zdrowia, bo obcowanie z przyrodą z pewnością ma doskonały wpływ również na psychikę człowieka.

Bardzo wskazane dla cukrzyków jest również pływanie, które można nazwać gimnastyką ogólnorozwojową poprawiającą kondycję i odporność organizmu. Dobrym i ciekawym sposobem spędzania czasu aktywnie jest jazda na rowerze, która mobilizuje całe ciało do wysiłku.

Można też biegać, ale przy tym rodzaju wysiłku warto konsultować się ze swoim lekarzem. Nie każda osoba chora na cukrzycę może korzystać z takiej aktywności fizycznej.

Istnieje szereg przeciwwskazań, ale zawsze opieka lekarza jest wskazana. Podczas wysiłku bowiem może się zdarzyć niedocukrzenie albo wystąpić zbyt duży poziom cukru prowadzący do kwasicy.