Antykoncepcja hormonalna a karmienie piersią

Wiele kobiet, które dopiero co urodziły dziecko, zapomina o stosowaniu antykoncepcji bądź uważa, że karmienie piersią zapobiega ponownemu zajściu w ciążę. Jest to błędne myślenie, ponieważ istnieje takie ryzyko. Nie należy jednak się martwić – kobieta karmiąca piersią może stosować antykoncepcję hormonalną, ale nie wszystkie jej metody. Nie zaleca się kobietom karmiącym piersią stosować antykoncepcji hormonalnej, która zawiera estrogen, ponieważ składnik ten hamuje proces laktacji, a także przenika do pokarmu, zatem dostarczany jest dziecku.

Dobra wiadomość dla mam jest taka, że na rynku farmaceutycznym dostępne są minipigułki, które zawierają progestagen i także chronią przed zajściem w ciążę. Skuteczną metodą antykoncepcji hormonalnej jest także domięśniowy zastrzyk hormonalny, który wykonuje lekarz raz na 3 miesiące. Należy tylko pamiętać, że powrót do płodności może zająć około roku, ponieważ preparat utrzymuje się w tkankach nawet 9 miesięcy od zastrzyku. 6 tygodni po porodzie można założyć wkładkę wewnątrzmaciczną, dzięki której hormon uwalniany jest bezpośrednio do macicy.

Zanim zdecydujemy się na antykoncepcję hormonalną podczas karmienia piersią, koniecznie należy odbyć konsultację z lekarzem i dobrać odpowiednia metodę.

https://meditus.eu/leczenie-uzaleznien.php