Hiperglikemia

Są takie stany w cukrzycy, kiedy poziom cukru we krwi przekracza dopuszczalną normę. Zdarza się to nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że panujemy nad swoją chorobą i dobrze pilnujemy poziomów glukozy.

Wysokie cukry i zbyt mało insuliny mogą doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, więc bezpośrednio zagrażać życiu. Dobrze, jeżeli chory nie jest osobą samotną, bo w razie zaobserwowania pierwszych symptomów wraz z najbliższymi jest w stanie zareagować w porę i nie doprowadzić do stanu śpiączki.

Oznak przed hiperglikemią jest dużo, więc trzeba dobrze znać swój organizm, żeby je od razu rozpoznać. Może to być przyspieszone tętno, suchość skóry, wzmożone pragnienie, nieostre widzenie, bóle brzucha, zapach acetonu, który poczujemy we własnym oddechu.

Jedyną i najrozsądniejszą reakcją powinien być wtedy bardzo szybki kontakt z lekarzem. Jeśli to możliwe zweryfikuje on sposób leczenia chorego, udzieli wskazówek na bieżącą chwilę.

Najczęściej jednak pacjent z hiperglikemią trafia do szpitala, gdzie diabetolog docieka przyczyny aktualnego stanu chorego.