Kosmetyka, czy już medycyna?

Warto zwrócić uwagę, że kosmetyka choć znana i praktykowana jest od wielu lat, nie zawsze miała takie znaczenie, jak obecnie. Nie chodzi tutaj o mnogość preparatów oraz zamiłowanie do ich stosowania, ale raczej o ich przeznaczenie i działanie na skórę.

Samo zastosowanie preparatów kosmetycznych jest uzależnione od skóry, jej defektów, czy celu, jaki chcemy osiągnąć. Bowiem wszelkie problemy skórne, jak zmarszczki, przebarwienia, czy blizny można współcześnie zniwelować.

Jednak dawniej samo przeświadczenie, że jest to możliwe wynikało raczej z przypadkowego odkrywania działania preparatów i wierzenia w ich właściwości. Nie przywiązywano wagi do tego jak się coś robi, w jakim celu, tylko po prostu, że coś wykonujemy na skórze, co budzi zainteresowanie drugich osób.

Jednak warto podkreślić, że sam termin kosmetyka praktycznie w ogóle nie istniał, raczej uważany był, jako kolejne działanie lecznicze, które w minionych epokach zaliczane było do działu medycyny. Dopiero późniejsze lata zaczęły wyodrębniać tego typu terminy jak kosmetyka, czy dermatologia.