Przybieranie na wadze przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Plamienia, trądzik, bóle głowy, nudności, wymioty, obniżenie libido – to jedne ze skutków ubocznych wymienianych na ulotce tabletek antykoncepcyjnych. Można również znaleźć wzmiankę o możliwym wzroście masy ciała. Wiele kobiet, zanim zdecyduje się na taką metodę antykoncepcji, bardzo się tego obawia. Oto kilka informacji, które pomogą rozwiać wątpliwości.

Trzeba wiedzieć, że tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony, które sprzyjają zatrzymywaniu wody i sodu w organizmie. Estrogen hamuje spalanie tłuszczów. Przez to w pierwszych tygodniach przyjmowania pigułek waga może pokazywać nawet 2-3 kg więcej. Czasem nawet występuje opuchlizna, co może komunikować, że tabletki zostały źle dobrane i trzeba je zmienić.

Zatrzymywanie wody w organizmie można ograniczyć poprzez odpowiednią dietę, w której białe pieczywo wymienimy na ciemne oraz jeśli będziemy unikać produktów słonych i sztucznie przetworzonych. Należy jednak pamiętać, że w dużej mierze tryb życia i zdrowa dieta znacząco wpływają na przybieranie na wadze. Warto zatem przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej pić 2 litry wody dziennie, jeść pokarmy bogate w błonnik, unikać potraw tłustych i smażonych oraz regularnie ćwiczyć. Trzeba także pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na dodatkową dawkę hormonów.