Wóz strażacki – jego zadania i budowa

Wóz strażacki to jeden z nietypowych pojazdów, którego zadaniem nie jest tylko i wyłącznie transport, ale ma także znacznie ważniejszą role. Do czego jest wykorzystywany i jak zbudowany? Pojazdy straży pożarnej są wykorzystywane przede wszystkim podczas akcji gaśniczo-ratunkowych.

Aby misje ratunkowe były ułatwione, „beczkowóz” zaliczany jest do grona pojazdów uprzywilejowanych, dzięki czemu w trakcie akcji nie obowiązują go przepisy ruchu drogowego. To znacznie zwiększa prędkość, z jaką wóz strażacki może dostać się na miejsce pożaru czy też wypadku.

Wozy strażackie najczęściej malowane są na czerwono, a błotniki i zderzaki mają barwę białą. Podwozie wozów strażackich to najczęściej podwozie pojazdów seryjnych.

Czasami mają dodatkowo wzmocnione zawieszenie, aby zwiększyć ich wytrzymałość. Z kolei nadwozie budowane jest z różnych elementów – na przykład stale nierdzewne, stopy aluminium czy tworzywa sztuczne.

Do wyposażenia wozów strażackich zaliczamy także instalację zraszaczową, zbiornik wody czy autopompę z urządzeniem odpowietrzającym, które wykorzystywane są podczas akcji.