Dotacja z PUP na założenie działalności

Aby ubiegać się o dofinansowanie z PUP na założenie własnej działalności, należy spełnić kilka wymagań. Nie są one jednak niedostępne, dlatego jeśli marzy Ci własna firma – warto zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy.

Tym bardziej, że możesz otrzymać aż 20000 zł na start. Kto może ubiegać się o dotację? Osoba, która jest zarejestrowana w PUP jako bezrobotna oraz w ciągu ostatniego roku nie odmówiła bez przyczyny podjęcia pracy na wskazanym przez urząd stanowisku.

Osoba taka nie mogła wcześniej korzystać z podobnego wsparcia oraz nie prowadziła w ciągu ostatnich 12 miesięcy działalności gospodarczej. Jako pierwsze rozpatrywane są wnioski osób po 50 roku życia.

W tej grupie są też osoby z terenów wiejskich, długotrwale bezrobotne oraz niepełnosprawne. Dużą szansę mają matki lub ojcowie samotnie wychowujący dziecko.

Najważniejszym kryterium dla PUP jest innowacyjny pomysł oraz fakt, że działalność będzie prowadzona na terenie powiatu. Po pozytywnym rozpatrzeniu umowy następuje podpisanie wniosku.

Biorący dotację musi utrzymać działalność przez 12 miesięcy od daty założenia firmy – w tym czasie musi opłacać składki ZUS i rozliczać się z Urzędem Skarbowym.