Jak dbać o kocyk dla niemowlaka?

Tekstylia odgrywają w roli najmłodszych dzieci naprawdę dużą rolę. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju śpioszki, pajacyki, ale także kokony, chusty do noszenia i kocyki. Te ostatnie są istotne, ponieważ pozwalają okrywać dziecko zarówno w domowych warunkach, jak również w czasie spacerów. Oczywiście wybór kocyków w sklepach jest ogromny – tu też trzeba zachować czujność i nabywać tylko te, jakie spełniają pewne ważne kryteria. Ogromnie istotne jest to, aby kocyk dla dziecka był uszyty z naturalnych tkanin. Najlepiej z bawełny lub wiskozy bambusowej, oczywiście certyfikowanych i wolnych od potencjalnie szkodliwych dodatków syntetycznych – Sklep Bikeovo.

Przed pierwszym użyciem kocyk należy wyprać.

Kocyk niemowlęcy – sprawdzone sposoby na jego pielęgnację

Kocyki, z których korzystają dzieci powinny być regularnie prane. Raczej nie zaleca się w ich przypadku prania ręcznego. Lepiej skorzystać z pralki, z programu dostosowanego do specyfiki tkaniny, z jakiej produkt wykonano. Detergenty powinny być dobierane z rozmysłem. Istnieją specjalne hipoalergiczne proszki czy płyny i żele piorące, które są delikatne dla materiałów, a jednocześnie nie narażają delikatnej skóry dziecka na odczyny i reakcje uczuleniowe.

Niektóre maluchy są na nie szczególnie narażone – wtedy właściwy detergent znaczy naprawdę dużo. Prać trzeba go systematycznie, najlepiej raz w tygodniu. Dla zachowania ciągłości użytkowania warto mieć co najmniej dwa kocyki do dyspozycji.

Pora roku a kocyki dla niemowląt

Kocyk uszyty z muślinu czy przędzy bambusowej to doskonała opcja przede wszystkim latem, gdy temperatury są wysokie, a zapewnienie optymalnej przewiewności jest ważne z punktu widzenia komfortu dziecka. Jesienią i zimą szersze zastosowanie mają kocyki dziecięce z czystej bawełny, ale także wełny merino czy mieszanki bambusa i bawełny. Każdorazowo należy dbać o te tekstylia zgodnie z zalecanym przez producenta przepisem prania.

Używane środki piorące poza walorami hipoalergicznymi mogą też posiadać łagodne działanie dezynfekujące.