Lampa do salonu – porady

Salon to bardzo szczególne miejsce w każdym domu – to w tym pomieszczeniu się odpoczywa, pracuje, spożywa posiłki i przyjmuje gości. Tak naprawdę nie ma sprecyzowanych funkcji, jest elementem domu w którym każdy lubi spędzać czas, jest wspólne. To w nim tworzą się rodzinne historie i tradycje – w nim odbywa się wigilijna kolacja, każde urodziny, ogląda się najnowsze premiery seriali jesienią. Salon to także pomieszczenie przyjmowania gości. Znajdują się w nim rodzinne pamiątki, zdjęcia, reprezentatywne ozdoby. Sposobów na urządzenie salonu jest niezliczenie wiele, wszystko zależy od ogólnego stylu domu i pomysłu domowników. Nie mniej jednak jednym z najważniejszych elementów projektowych jest oświetlenie.

Architekci raczej zgadzają się w tym, że najlepsze jest to naturalne – pochodzące zza okien. Dlatego też polecane jest, aby salony urządzać w miejscach, gdzie wpada największa ilość światła słonecznego. Wiadomo jednak, że nie korzysta się z niego tylko w ciągu dnia, ale także wieczorami lub w nocy. W tym celu należy dokładnie przemyśleć i sprecyzować swoje inspiracje dotyczące wymarzonego oświetlenia. O czym należy pamiętać decydując się na konkretne modele lamp i innych źródeł światła?

  • Po pierwsze nie należy zapominać o ich funkcjonalności i nie skupiać się jedynie na tym jak wyglądają, czyli na designie. Jest to niestety jeden z najczęściej popełnianych błędów. Oprócz samej kolorystyki, wzornictwa, trzeba szczególnie pomyśleć o rodzaju emitowanego światła, parametrów, a także późniejszego współgrania ze stojącymi tam meblami;
  • Dobranie oświetlenia powinno mieć na uwadze tzw.

    strefy salonu. Jego poszczególne części mogą być poświęcone rozrywce – telewizor, wieża, playstation. W innej chodzi głównie o jedzenie i rozmowę – stół, kanapa, wygodne poduszki. Każda strefa wymaga innego oświetlenia – jedna miękkiego i rozproszonego, inna bardzo ukierunkowanego i jasnego. Wszystko zależy od tego w jaki sposób funkcjonujemy w tym pomieszczeniu – jeśli dobrze to rozegramy, salon będzie miejscem szczególnie ważnym i przyjemnym.

Oprócz tradycyjnych centralnych oświetleni na środku sufitu, można wybierać także spośród: lamp stojących, lamp meblowych, lamp wiszących na ścianach, czy lamp nad stołem. Wszystkie źródła światła powinny ze sobą współgrać.