Karmienie piersią – wszystko co musi wiedzieć każda mama ! karmienie piersią

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że choć karmienie piersią powinno być naturalną czynnością, to nie zawsze tak się dzieje. Czasami problemy zdrowotne, blokady psychiczne, czy trudności przy porodzie, mogą powodować, że tego mleka nie będzie w piersiach, a wówczas może się okazać, że konieczne będzie dokarmianie sztucznym mlekiem. Nie mniej nawet wówczas młoda mama powinna walczyć o karmienie piersią, bo to w końcu jest najlepszy pokarm dla jej dziecka. Żeby pojawiło się mleko i żeby zaczęło być ono produkowane w odpowiedniej ilości, konieczne będzie częste przystawianie dziecka. A kiedy to nie będzie możliwe, albo będzie zbyt mało, to można wspomóc się laktatorem.

Bikeovo - artykuły dla dzieci

Są poradnie, które pokażą nam jak powinno wyglądać karmienie piersią

Jeśli karmienie piersią ma się udać, to bardzo ważne jest to, aby dziecko w odpowiedni sposób ją łapało. Robiąc to nieprawidłowo, samo nie będzie mogło się najeść, a jednocześnie będzie raniło pierś, co może sprawić, że mama psychicznie się zablokuje. Dlatego też, jeśli mamy jakieś problemy jeśli chodzi o karmienie piersią, to powinniśmy się zdecydować na wizytę w specjalnych poradniach, gdzie wszystko nam spokojnie wytłumaczą. Tam też pokażą, w jaki sposób możemy przystawiać dziecko do karmienia piersią, tak abyśmy mogły wybrać sposób, który będzie dla nas najwygodniejszy. Warto również pamiętać o tym, że karmienie piersią powinno się odbywać z obydwóch piersi, tak aby były one opróżniane, bo w przeciwnym razie zalegający w nich pokarm może prowadzić do zapalenia i poważnych problemów.

Karmienie piersią a dieta

Czasami jest tak, że młode mamy słyszą wiele różnych rad odnośnie karmienia piersią, które udzielane są przez kobiety z rodziny, które już rodziły. Nie zawsze są one zgodne z prawdą, dlatego też powinny one szukać porady specjalistów. Mogą być wówczas zaskoczone, gdy okaże się, że karmienie piersią nie musi się wiązać z żadną restrykcyjną dietą, choć oczywiście alkoholu nie powinno się wówczas spożywać. Co więcej, podczas poszukiwania wsparcia, może się okazać, że młoda mama może korzystać ze specjalnych nakładek, które będą ułatwiały karmienie piersią, zwłaszcza jeśli dojdzie do nadmiernego poranienia sutków, co wiązałoby się z ogromnym bólem podczas karmienia dziecka. Takie nakładki pozwolą dziecku się najeść, a jednocześnie mama nie będzie odczuwała żadnego dyskomfortu.

Im wcześniej od momentu porodu zacznie się karmienie piersią, tym większa będzie szansa, że będzie ono przebiegało bez żadnych problemów. Jednak pamiętajmy, że nawet jeśli się one pojawią, to będziemy mogły sobie z nimi radzić, chociażby korzystając z pomocy specjalnej poradni, w której pokażą nam, jak powinno wyglądać takie karmienie piersią. Im szybciej się tam udamy, tym szybciej poradzimy sobie z naszym problemem, a co się z tym wiąże, tym większą radość będzie nam sprawiało karmienie piersią. A im spokojniejsza w takim momencie będzie mama, tym spokojniejsze będzie dziecko. Łatwiej będzie się mogło najeść, a więc mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia kolki.