Jak wynajem samochodów wpływa na środowisko?

We współczesnych czasach coraz więcej osób może pozwolić sobie na samochód. Jedni wybierają te nowiutkie, prosto z salonu, a inni tańsze wersje z odzysku, których zadaniem nie jest dobrze wyglądać, ale jeździć.

Niezależnie od tego, co kieruje twoją potrzebą posiadania samochodu, pewnie zdajesz sobie sprawę, że mnogość aut na ulicach ma negatywny wpływ na środowisko. Okazuje się, że wynajem samochodów może w pewnym stopniu stanowić receptę na rozwiązanie tego problemu.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii coraz chętniej korzystają z usługi streetcar, która pozwala na wynajęcie samochodu w korzystnej cenie na wybrany okres czasu. Obecnie korzysta z niej nawet 30000 osób.

Z niezależnych badań wynika, że jeden samochód dostępny w usłudze streetcar zastępuje nawet czterdzieści pięć aut prywatnych użytkowników. To dowodzi, że wiele posiadaczy samochodów niezbyt często korzysta z posiadanego przez siebie dobra.

Jeśli spojrzeć na tematykę wynajmu aut w ten sposób, okazuje się, że jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska. Trudno jednak stwierdzić, czy podobne skutki niesie ze sobą także wynajem samochodów w takiej formie, jaka dostępna jest w Polsce – jest to usługa niezbyt popularna, przez co nie zdążyła jeszcze zainteresować badaczy transportu.