Balkonik inwalidzki – jak wybrać?

Osoby starsze lub cierpiące na zaburzenia ruchu kończyn dolnych często nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Dla jednych to tylko sytuacja tymczasowa, dla drugich niestety stały obrazek także w przyszłości.

W obu przypadkach rozwiązaniem (zarówno na jakiś czas, jak i na stałe) jest balkonik inwalidzki. Kiedyś kojarzony przede wszystkim z seniorami, dziś tego typu balkonik bardzo często wykorzystuje się w ramach rehabilitacji po różnego rodzaju schorzeniach i operacjach, po których pacjent nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, a niekiedy musi się nawet uczyć chodzić zupełnie na nowo.

Wybór odpowiedniego balkoniku nie jest prostą sprawą, gdyż mamy do wyboru kilka ich rodzajów – poszczególne typy przeznaczone są dla konkretnych osób, mają inną budowę oraz właściwości i cechy, które ułatwiają użytkownikom wykonywanie pewnych czynności. W związku z tym, nie każdy balkonik inwalidzki sprawdzi się tak samo dobrze i dlatego też trzeba zwrócić uwagę na to, jakie są nasze potrzeby i to właśnie względem tych potrzeb kupić odpowiedni balkonik.

W przeciwnym razie może okazać się, że urządzenie to wcale nie jest nam tak pomocne.

Balkonik inwalidzki – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieje kilka różnych rodzajów balkoników, w tym przede wszystkim balkonik do chodzenia, balkonik kroczący oraz balkonik trójkołowy.

W codziennym funkcjonowaniu wspierać nas będzie na przykład najprostszy balkonik do chodzenia, czyli jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Tego typu balkoniki świetnie sprawdzą się w przypadku osób starszych – wyposażone mogą być w specjalne kosze, które przydadzą się do przenoszenia różnego rodzaju przedmiotów.

Z kolei balkonik trójkołowy będzie doskonałym rozwiązaniem dla nieco bardziej aktywnych osób, które mają co prawda problem z poruszaniem się, lecz nie chcą spędzać wolnych chwil w domu, a zamiast tego wolą na przykład wybrać się na spacer. Tego typu balkoniki wyposażone są z reguły w duże kółka, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się przy okazji poruszania się po nierównej powierzchni.

Przy tym wszystkim nie można zapominać o tak ważnych aspektach jak jakość wykonania, materiał czy lekkość oraz możliwość łatwego składania i rozkładania balkoniku.