Jakimi chorobami zajmuje się neurologia?

Im więcej wiemy na temat różnych chorób, tym prędzej jesteśmy w stanie je zdiagnozować i podjąć odpowiednie leczenie. To też oznacza, że bardzo ważne jest to, abyśmy podczas choroby, od razu trafili do lekarza, który faktycznie będzie potrafił zająć się danym schorzeniem. To też oznacza, że warto wiedzieć, jak zróżnicowanymi problemami zajmuje się neurolog. Dzięki temu, będziemy wiedzieć, kiedy powinniśmy się zapisywać na wizyty u niego, tak aby mieć pewność, że faktycznie szybko, otrzymamy niezbędną pomoc.

Z jakimi podejrzeniami do neurologa?

Jeżeli zastanawiamy się, kiedy powinniśmy się zapisać do neurologa, to warto wiedzieć, że takimi schorzeniami są np.

padaczka, ale i bóle migrenowe. Chociaż przy tych ostatnich mogłoby się wydawać, że więcej może pomóc lekarz rodzinny, to jednak nic bardziej mylnego. Ważne jest to, że neurolog może dokonać prześwietlenia naszej głowy i zobaczyć, jak wyglądają w niej połączenia nerwowe i czy to one czasami nie są przyczyną naszych problemów. Dodatkowo warto wiedzieć też, jak wyglądają takie badania u neurologa, aby być przygotowanym na to, co on może sprawdzać.

Co bada?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że neurolog może badać naszą głowę, jej wielkość, kształt, to w jaki sposób jesteśmy w stanie nią obracać.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, to może zlecić dodatkowe badania, polegające na jej prześwietleniu, co pozwoli sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś guzy, albo problemy z układem nerwowym. Dodatkowo to właśnie neurolog może sprawdzać naszą mowę, jak i sposób chodzenia, a wszystkie te czynności, będą w stanie bardzo wiele powiedzieć mu o naszym zdrowiu. Jeśli będzie to konieczne, to wówczas będzie mógł zlecić dodatkowe badania, które pomogą mu jeszcze dokładniej poznać przyczynę naszych problemów, a dodatkowo jeszcze pozwolą mu w odpowiedni sposób zaplanować nasze leczenie. Im szybciej zgłosimy się do niego, z różnymi nieprawidłowościami, jakie będą się pojawiały w funkcjonowaniu naszego organizmu, tym większa będzie szansa na to, że faktycznie będzie mógł nam pomóc, a my szybko wrócimy do normalnego funkcjonowania. Co więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba, to neurolog może wykonać nawet badanie dna oka, co również pozwoli mu w znacznym stopniu ocenić nasz stan zdrowia i to nie tylko tego, związanego z oczami.

Koniecznie zobaczmy jak to wszystko wygląda, w czym może nam pomóc neurolog i w jakich momentach powinniśmy się do niego zgłaszać. Im większa będzie tutaj nasza wiedza, tym szybciej znajdziemy się w odpowiednich rękach.